Joe Biden’s LGBTQ Appointees

Disclaimer: This post is for informational purposes only. The appointees are listed exactly as they are on the source website. I preserve the original alphabetization order of the first names of the listed appointees. The content of this post is in pursuance of Amendment I to the U.S. Constitution.

Source: Victory Institute, Updated August 24, 2022 | LGBTQ Appointments in the Biden – Harris Administration

As of April 29, 2021 – the 100 Days mark of Joe Biden’s presidency – over 200 known LGBTQ people have been appointed to his administration, the most in history at this point in any administration.

Victory Institute, Programs
  1. Asian Development Bank:
    • Chantale Wong, U.S. Director of the Asian Development Bank with the rank of Ambassador
  2. AmeriCorps Corporation for National and Community Service:
    • Henry Hicks, Assistant to the Board of Directors
  3. Department of Agriculture (USDA):
    • Alberto Gonzales, Senior Advisor for External Engagement, Food and Nutrition Service (FNS)
    • Edyael Casaperalta, Senior Policy Advisor at the Rural Utilities Service
    • Fernando Brigidi, Special Assistant with the Office of the Deputy Secretary
    • Kenneth Corn, USDA State Director, Rural Development, Oklahoma
  4. Department of Commerce:
    • Abigale Belcrest, Special Assistant to the Under Secretary, Bureau of Industry and Security
    • Chakir’ Underdown, Deputy Director, Executive Secretariat
    • Ellie Collinson, Chief of Staff to the Chief Financial Officer/Assistant Secretary of Administration
    • Hazel Rosenblum-Sellers, Special Assistant and Scheduler
    • Ike Umunnah, Director of Public Affairs, Economic Development Administration
    • Jed Kolko, Undersecretary of Commerce for Economic Affairs
    • Michale Carey, Chief Protocol Officer and Senior Advisor
    • Mira Patel, Senior Advisor to the Deputy Secretary
    • Robert Williams, Deputy Director for Intergovernmental Affairs NTIA
    • Roddy Flynn, Deputy Director of Congressional Affairs at the National Telecommunications & Information Administration
    • Samuel Marquez, Special Assistant to the Assistant Secretary of Commerce for Economic Development
    • Taylor Carter-Disanto, Special Assistant, Minority Business Development Agency
    • Vince Micone, Executive Director for Enterprise Services
  5. Department of Defense:
    • Alex Wagner, Assistant Secretary of the Air Force for Manpower and Reserve Affairs
    • Andrea Goldstein, Assistant Director, Force Resiliency, Department of the Navy
    • Anthony Johnson, Special Advisor to the Under Secretary of Defense for Intelligence
    • Ben Chao, Special Assistant, Budget and Appropriations Affairs
    • Beth George, Principal Deputy General Counsel
    • Farouk Ophaso, Senior Advisor, Office of the Under Secretary of Defense (Comptroller)
    • Gina Ortiz Jones, Undersecretary of the Air Force
    • Jamal Brown, Deputy Press Secretary^
    • Jesse Salazar, Deputy Assistant Secretary of Defense Industrial Policy
    • Karim Farishta, Director of Intergovernmental Affairs in the Office of the Secretary of Defense
    • Leon Ratz, Special Assistant
    • Matt Williams, Deputy Assistant Secretary of Defense for Senate Affairs
    • Richard Johnson, Deputy Assistant Secretary of Defense for Nuclear and Countering Weapons of Mass Destruction Policy
    • Shawn Skelly, Assistant Secretary for Readiness
    • Victor Estevez Garcia, Special Assistant to the Deputy Assistant Secretary of Defense for the Western Hemisphere
    • Will Goodwin, Deputy Chief of Staff for the Secretary of the Army
  6. Department of Education:
    • Alex Payne, Special Assistant, Office of Legislation and Congressional Affairs
    • Chauncey Alexander, Special Assistant
    • Heather Ward, Special Assistant, Office of Postsecondary Education
    • Joaquin Tamayo, Chief of Staff Office of the Deputy Secretary
    • Kristina Ishmael, Deputy Director, Office of Education Technology
    • Levi Bohanan, Special Assistant Office of Elementary and Secondary Education
    • Richard Williams, Chief of Staff to the Assistant Secretary
    • Stephen Lamb, Confidential Assistant, Office of Postsecondary Education
    • Suzanne Goldberg, Deputy Assistant Secretary for Strategic Operations and Outreach, Office for Civil Rights
  7. Department of Energy:
    • Andrew Wills, Chief of Staff and Senior Advisor for Cybersecurity, Energy Security, and Emergency Response
    • David Mayorga, Director of Public Affairs
    • Ellie Collinson, Chief of Staff to the Chief Financial Officer, Assistant Secretary of Administration
    • Isha Korde, Special Assistant to the White House Liaison
    • Jeremiah Baumann, Deputy Chief of Staff
    • Jeff Marootian, Assistant Secretary for Energy Efficiency and Renewable Energy
    • Robert Golden, Special Advisor to the Chief of Staff
    • Suzanna Steele, Special Assistant to the White House Liaison, Office of the Secretary
    • Tarak Shah, Chief of Staff
  8. Department of Homeland Security:
    • Adam Hunter, Deputy Assistant Secretary for Immigration
    • Alexander Fox, Scheduler to the Secretary
    • Cassie Wilcox, Special Assistant to the Secretary
    • Chris Magnus, Commissioner of Customs and Border Protection
    • Eduardo Maia Silva, Assistant Press Secretary
    • Emily Stanley, Special Assistant to the Director, CISA
    • Grace Meyer, Special Assistant, Office of the Deputy Secretary
    • Justin Knighten, Director of the Office of External Affairs at FEMA
    • Nathan Williams, Special Assistant and Advisor
    • Reese McCranie, Senior Advisor, Office of Public Affairs, CBP
    • Patrick Hobart, Special Assistant, Office of General Counsel
    • Steven Feder, Chief of Protocol, Office of the Secretary
  9. Department of Housing and Urban Development:
    • Ben Winter, Deputy Assistant Secretary for Policy Development^
    • Beth Niblock, Chief Information Officer, Chief Information Office
    • Brian Castro, Acting General Deputy Assistant Secretary for Congressional and Intergovernmental Relations
    • Brian McCabe, Deputy Assistant Secretary for Policy Development
    • Elly Kugler, Senior Counsel, Office of General Counsel
    • Faith Rogers, Senior Advisor
    • Jenn Jones, Chief of Staff
    • Joe Carlile, Senior Advisor for Budget, Policy, and Programs to the Secretary
    • Lacey Rose, Director of Strategic Communications, Office of Public Affairs
    • Marion McFadden, Principal Deputy Assistant Secretary for Community Planning and Development
    • Solomon Greene, Principal Deputy Assistant Secretary for the Office of Policy Development and Research and nominee for Assistant Secretary for Policy Development and Research
    • Stephen Lucas, Special Assistant to the Assistant Secretary for Public and Indian Housing
  10. Department of Health and Human Services:
    • Adrian Eng-Gastelum, Press Secretary
    • AJ Pearlman, Chief of Staff, COVID-19 Response
    • Brian Altman, Deputy Director for the Administration on Aging at Administration for Community Living
    • Brian Kaplun, Special Assistant to the Chief of Staff
    • Daniel Tartakovsky, Associate Director of Science and Policy, Office of the Surgeon General
    • Elizabeth Carr, Senior Advisor to the Director, Indian Health Services
    • Hannah Katch, Senior advisor at the Centers for Medicare and Medicaid Services
    • Larry Handerhan, Chief of Staff and Senior Advisor Administration for Children and Families
    • Laura Durso, Chief of Staff for Civil Rights
    • Michael Huggins, Senior Advisor, Office of Civil Rights
    • Molly Doris-Peirce, Special Assistant, Office of Intergovernmental and External Affairs
    • Admiral Rachel Levine, Assistant Secretary for Health
    • Sarah Boateng, Chief of Staff
    • Steven Lopez, Counselor to the Secretary, AHRQ/FDA/NIH
  11. Department of the Interior:
    • Giovanni Rocco, Deputy Press Secretary
    • Mike Martinez, Deputy Assistant Secretary, Fish and Wildlife and Parks
    • Tyler Cherry, Press Secretary
    • Winnie Stachelberg, Senior Advisor and Infrastructure Coordinator
  12. Department of Justice:
    • Carlos Uriete, Assistant Attorney General for Legislative Affairs
  13. Department of Labor:
    • Chris Godfrey, Director, Office of Workers’ Compensation Programs
    • Jack Jackson, Tribal Liaison, Office of Congressional and Intergovernmental Affairs
    • Julian Purdy, Chief of Staff, Veterans’ Employment & Training Service
    • Malbert Smith, Legislative Officer
    • Patrick Oakford, Chief of Staff for the Assistant Secretary for Policy
    • Wendy Chun-Hoon, Women’s Bureau Director
  14. Department of State:
    • Amber Mclntyer, Director of Operations, United States Mission to the UN
    • Ariane Tabatabai, Senior Advisor for the Under Secretary of State for Arms Control and International Security
    • Christopher Lamora, Ambassador to Cameroon*
    • Erik Ramanathan, Ambassador to Sweden*
    • Francisco Bencosme, Senior Advisor for East Asia
    • Jessica Stern, U.S. Special Envoy to Advance the Human Rights of LGBTQI+ Persons
    • Jirair Ratevosian, Senior Advisor for the Office fo Global AIDS Coordinator and Health Diplomacy
    • Leonardo Martinez-Diaz, Senior Director for Climate Finance, Office of the Special Presidential Envoy for Climate
    • Marc Ostfield, Ambassador to Paraguay*
    • Marcus Switzer, Deputy Chief of Protocol
    • Ned Price, Spokesperson
    • Reggie Greer, Senior Advisor to the U.S. LGBTQI Special Envoy
    • Rufus Gifford, Chief of Protocol, with the rank of Ambassador*
    • Scott Miller, Ambassador to Switzerland and Liechtenstein*
    • Sean Bartlett, Senior Advisor, Bureau of Global Public Affairs
    • Tobin Bradley, Deputy Assistant Secretary, Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs
  15. Department of Transportation:
    • Arlando Teller, Deputy Assistant Secretary for Tribal Affairs
    • Charlene Wang, Special Assistant, Federal Highway Administration
    • Dani Simons, Director of Public Affairs
    • Emma Tyler, Associate Director for Governmental Affairs
    • Joseph Jarrin, Senior Advisor for Management and Budget, Office of the Secretary
    • Justin Ramirez, Program Manager in the Office of Public Engagement in the Office of the Secretary
    • Pete Buttigieg, Secretary of Transportation*
    • Philip McNamara, Assistant Secretary for Administration
    • Raffi Freedman-Gurspan, Deputy Director of Public Engagement
    • Tatjana Kunz, Special Assistant for Policy
  16. Department of the Treasury:
    • Aditi Hardikar, Senior Advisor to the Deputy Secretary
    • Damian Richardson, Special Assistant
    • Dayanara Ramirez, Spokesperson
    • Lowery McNeal, Digital Strategy Specialist, Office of Public Affairs
  17. Department of Veteran Affairs:
    • Kayla Williams, Assistant Secretary, Office of Public and Intergovernmental Affairs
  18. Environmental Protection Agency:
    • Brent Efron, Special Assistant, Office of Policy^
    • Casey Katims, Deputy Associate Administrator for Intergovernmental Relations
    • Eric Wachter, Director, Office of the Executive Secretariat
    • Debra Shore, Regional Administrator for EPA Region 5
    • Dorian Blythers, Deputy Chief of Staff for Operations
    • Eunjung Kim, Special Assistant, Office of Air and Radiation
    • Johnathan Garza, Special Assistant, Office of Congressional and Intergovernmental Relations
    • Jon Monger, Assistant Deputy Administrator
    • Maxwell Levy, Special Assistant, Office of Public Engagement
    • Rodney Snyder, Senior Advisor for Agriculture Office of the Administrator
  19. Executive Office of the President:
    • Alex Haskell, Senior Deputy Associate Counsel, Presidential Personnel Office
    • Allie Peck, Senior Legislative Affairs Advisor, Office of Legislative Affairs
    • Andrew Hebbler, Assistant Director for Health and Life Sciences, OSTP
    • Anthony Bernal, Sr., Advisor to FLOTUS Dr. Jill Biden
    • Anthony Pascua Jr., U.S Digital Service
    • Bechara Choucair, Vaccination Coordinator
    • Billy Silk, Senior Associate Director, PPO
    • Brendan Cohen, Platform Manager
    • Carlos Elizondo, White House Social Secretary
    • Connor Goddard, Senior Associate Director at the White House
    • Curtis Ried, Senior Director of Multilateral Affairs, NSC
    • Dave Noble, Director of White House Management and Administration
    • David Gins, Office of the Vice President
    • David Shimer, Policy Advisor, NSC
    • David Nurnberg, Associate Director Office of the Social Secretary
    • Edgar Estrada, Associate Director of Special Projects and Special Assistant to the Second Gentleman
    • Ella Lipin, Senior Advisor, NSC
    • Ellen Qualls, Consultant, OSTP
    • Emma Beckerman, Research Associate
    • Emmy Ruiz, Director of Political Strategy and Outreach
    • Ernesto Apreza, Office of Public Engagement – Latino Engagement
    • Gabriel Uy, Associate Director, Office of Intergovernmental Affairs^
    • Garret Lamm, Deputy Director of Presidential Correspondence
    • Gautam Raghavan, Director, Presidential Personnel Office
    • Grace Smith, Scheduler, Council of Environmental Quality
    • Hannah Bristol, Associate Director of Public Engagement
    • Harold Philips, Director of the Office of National Aids Policy
    • Howard Ou, Associate Director of Public Engagement
    • Ike Hajinazarian, Regional Communications Director
    • Ike Irby, Policy Advisor in the Office of the Vice President
    • Jamie Citron, Special Assistant to the President for Presidential Personnel
    • Jamie Keene, Domestic Policy Council
    • Jamie McFarlin, Domestic Policy Council
    • Jesse Bernstein, Director for Human Rights and Civil Society at NSC
    • John Elias, Senior Deputy Associate Counsel, Presidential Personnel Office
    • John W. McCarthy, Senior Advisor to the Counselor to the President
    • Jordan Finkelstein, Special Assistant to Anita Dunn
    • Jordan Orosz, Deputy Associate Counsel and Tax Counsel, Presidential Personnel Office
    • Julian Gewirtz, Director for China, NSC
    • Karine Jean-Pierre, White House Press Secretary
    • Kei Koizumi, Principal Deputy Director for Policy, OSTP
    • Kevin Muños, Assistant Press Secretary
    • Kings Floyd, Researcher, Presidential Personnel Office
    • Lucas Acosta, White House Director of Broadcast Media
    • Marc Aidinoff, Senior Advisor and Acting Chief of Staff, OSTP
    • Marco Sanchez, Associate Director for Domestic Agency Personnel
    • Matt Hill, Senior Associate Communications Director
    • Matthew Hernandez, Personnel Vetting Chief of Staff, Presidential Personnel Office
    • Michael LaRosa, Press Secretary to Dr. Jill Biden, First Lady of the United States
    • Olivia Raisner, Traveling Content Director
    • Pili Tobar, Deputy White House Communications Director
    • Ray Dyson, Associate Director, PPO
    • Ruben Gonzales, Special Assistant to the President for Domestic Agency Personnel, PPO
    • Sean Christiansen, Policy Advisor, Office on COVID-19 Response
    • Stephen Goepfert, Special Assistant to the President
    • Stuart Delery, White House Counsel
    • Teresa Tolliver, Associate Director, PPO
    • Terry Moynihan, Deputy Director for Research
    • Tim Maurer, Director for Technology and Democracy, NSC
    • Thomas Isen, Special Assistant
    • William Rusche, Research Lead, Presidential Personnel Office
    • Zachary Bernstein, Director for Strategic Stability and Regional Security, NSC
  20. Export-Import Bank of the United States:
    • Chris Van Es, Senior Vice President for Communication and External Engagement
  21. Farm Credit Administration:
    • Vincent Logan, Member of the Farm Credit Administration
  22. Federal Aviation Administration:
    • Marc Nichols, Chief Counsel
  23. Federal Communications Commission:
    • Alejandro Roark, Consumer and Government Affairs Bureau Chief
    • Gigi Sohn, Commissioner
  24. Government Services Administration:
    • Jacky Chang, Senior Advisor on Technology
    • Nathan Osburn, Speechwriter
  25. Judicial Nominees:
    • Alison Nathan, United States Court of Appeals for the Second Circuit
    • Ana Reyes, United States District Court for the District of Columbia
    • Beth Robinson, United States Court of Appeals for the Second Circuit
    • Charlotte Sweeney, United States District Court for the District of Colorado
    • Gina Mendez-Miro, United States District Judge for the District of Puerto Rico
    • Jamar Walker, United States District Court for the Eastern District of Virginia
    • Nina Morrison, United States District Judge for the Eastern District of New York
    • William Pocan, United States District Judge for the Eastern District of Wisconsin
  26. National Aeronautics and Space Administration:
    • Kayla Ratnasamy, Special Assistant to the Administrator
    • Thomas Zimmerman, Senior Advisor for Policy Coordination
  27. Office of Personnel Management:
    • Margot Conrad, Executive Director, Chief Human Capital Officers (CHCO) Council, and Senior Advisor to the Director
    • Ernesto Rodriguez, Senior Advisor, Congressional, Legislative, and Intergovernmental Affairs
    • Jason Tengco, White House Liaison
    • Viet Tran, Press Secretary
    • Scott Syroka, Deputy Communications Director
    • Tiffany Worthy, Senior Advisor for Appointee Leadership Development
  28. Office of the Director of National Intelligence:
    • Christy Abizaid, Director of National Counterterrorism Center
  29. Selective Service System:
    • Daniel Sohn, Selective Service System Local Board Member
  30. Small Business Administration:
    • Francisco Sanchez, Jr., Associate Administrator, Office of Disaster Assistance
    • Han Nguyen, Acting Associate Administrator
    • Jennifer Knight, Deputy Assistant Secretary for Textiles, Consumer Goods, and Materials
    • Jonathan Alter, Senior Advisor, Office of Investment and Innovation
    • Julie Verratti, Associate Administrator of Field Operations
    • Larry Webb, D.C. District Director
    • Mark Madrid, Associate Administrator for the Office of Entrepreneurial Development
    • Olivia Shestopal, Director of Advance
    • Terrence Clark, Director of Communications, Office of Communications & Public Liaison
    • Veronica Pugin, Senior Advisor in the Office of Capital Access
  31. U.S. Agency for International Development (USAID):
    • Anka Lee, Senior China Policy Advisor
    • Blair Mallin, Scheduler to the Administrator
    • Eric Jacobstein, Senior Advisor for Latin America and the Caribbean
    • Jay Gilliam, Senior LGBTQI+ Coordinator
    • Lauren Post, Senior Advisor, Bureau for Humanitarian Assistance
    • Liz Leibowitz, Pillar Lead for Policy, Engagement, and Communications, COVID-19 Task Force
    • Michael Michner, Deputy Assistant Administrator, Bureau for Resilience and Food Security
    • Nabila Baptiste, Special Assistant to the Assistant Administrator, Bureau for Latin America and the Caribbean
  32. U.S. Board and Commissions:
    • Adrian Shanker, Presidential Advisory Council on HIV/AIDS
    • Cathy Harris, Chair of the Merit Systems Protection Board
    • Chai Rachel Feldblum, Commissioner, U.S. Ability One Commission
    • Christopher Morgan, Member of the National Council on the Arts
    • Christy Goldsmith Romero, Commodity Futures Trading Commission*
    • Claudia Slacik, Chair, Board of Directors, Securities and Investor Protection Corporation*
    • Eric Fanning, Member, Board of Visitors to the U.S. Air Force Academy
    • Gabriel Cazares, Commissioner, U.S. Ability One Commission
    • Joseph Falk, Member, U.S. Institute for Peace
    • Katherine Rice, Presidents Commission on White House Fellows
    • Paul Angelo, Member, Board of Visitors to the U.S. Naval Academy
    • Paul Boskind, Member, President’s Committee for People with Intellectual Disabilities
    • Robert Garcia, Trustee of the Harry S. Truman Scholarship Foundation
    • Sarah McBride, Member, Commission on Presidential Scholars
    • Sharon Kleinbaum, U.S. Commission on International Religious Freedoms
    • Sen. Tammy Baldwin, Member, Board of Visitors to the U.S. Air Force Academy
    • Todd Harper, Chair, National Credit Union Administration
    • Tori Cooper, Presidents Advisory Council on HIV/AIDS
  33. U.S. Census Bureau:
    • Meghan Maury, Senior Advisor
  34. U.S. International Development Finance Corporation:
    • Aparna Shrivastava, Deputy Chief Climate Officer
  35. U.S. Mission to the UN:
    • Josh Black, Senior Advisor to the U.S Ambassador to the UN
  36. U.S. Department of the Treasury:
    • Aditi Hardikar, Senior Advisor to the Deputy Secretary
    • Dayanara Ramirez, Spokesperson
  37. U.S Office of the Trade Representative:
    • Aruna Kalyanam, Deputy Assistant Secretary for Tax Policy
    • Christopher Wilson, Chief Innovation and Intellectual Property Negotiator
    • Michael Kikukawa, Spokesperson
  38. Veterans Affairs:
    • Sue Fulton, Assistant Secretary Office of Public and Intergovernmental Affairs
    • Kayla Williams, Assistant Secretary Office of Public and Intergovernmental Affairs

Published by John White

A lifetime (over 50 years) of experiences with automation and control systems ranging from aerospace navigation, radar, and ordinance delivery systems to the world's first robotic drilling machine for the oil patch, to process-control systems, energy management systems and general problem-solving. At present, my focus is on self-funding HVAC retrofit projects and indoor air quality with a view to preventing infections from airborne pathogens.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: